Paintball Yaş Sınırı

//Paintball Yaş Sınırı

Paintball dünya genelin de sevilerek silahlı bir şekilde oynanan bir dış mekân oyunu dur. Paintball özellikle de gençler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir. Paintball ilk başlarda tamamen eğlence amaçlı görülse de son zamanlarda bir spor dalı olarak kabul edilmekte ve dünya genelinde turnuvaları düzenlenmektedir. Paintball dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça büyük bir ilgi duyulmaktadır.

Paintball genel olarak herkesin oynaya bileceği bir oyun olsa da Paintball yaş sınırı bulunmaktadır. Ülkemizde gelişmekte olan spor branşları federasyonunun belirlemiş olduğu yaş sınırı yürürlüğe giren kanun ile 12’dir. Bu yaşın altında olan kişiler ise ailelerinin onayı ile veya da bir büyükleri ile sahaya girip oynayabilmektedir.

Ailesi yanında olmayan ve yasal yaş sıralamasının altın da bulunan kişilerin Paintball oyun alanına alınması durumunda ve kişinin herhangi bir zarar görmesi durumunda ise bütün sorumluluk işletmeye yüklenilmektedir.

Paintball Neden Yaş Sınırı Var?

Paintball genel de ormanda veya yapay siperlerin yapıldığı bir açık alanda oynanır. Ayrıca Paintball silahla oynandığı için vücudun bazı hassas noktalarını isabet etmesi durumunda isabet ettiği bölgede kızarıklığa ve bazı durumlarda morarmaya sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı Paintball 12 yaşının altında bulunan kişiler için daha büyük acılara sebep olacağından dolayı Paintball yaş sınırı getirilmiştir.

Paintball yaş sınırlaması sayesinde 12 yaşının altında olan kişiler ailelerinin izni olmadan Paintball oynayamamaktadır. Paintbal yaş sınırlamasının olmasının sebepleri den bir tanesi ise 12 yaş altı olan kişilerin kendi can güvenliklerini ailelerinin olmadığı durumlarda güvence altına almak ve Paintball oyunu sırasında istenmeyen durumların önüne geçilmektedir.

Paintball Yaş Sınırı Faydaları

Paintball oldukça hareketli ve çatışma dolu bir oyun olduğundan dolayı yasal yaş sınırı olan 12 yaşının altında olan kişilerin oynaması yasaktır. Bu yasak sayesinde 12 yaşından küçük olan kişiler ailesinin gözetimi altında olmadan Paintball oyununu oynayamamaktadır. Bu sayede Paintball oyun sırasında düşme ve boya tabancası ile vurulmadan kaynaklı yaralanmaların ve sakatlanmalarının önüne geçilmektedir. Bunların yanı sıra Paintball yaş sınırı sayesinde 12 yaşında ki kişilerin güvenliği yasa sayesinde güvence altına alınmaktadır.

By |2019-01-02T20:43:21+00:00Ocak 2nd, 2019|Paintball Bilgileri|

Siz de fikrinizi belirtin